Składniki fizyczne w procesie dezynfekcji i doglądania o czystość

Kategoria:
  • Share post

Opis

W szeregu przypadków używamy wyrażenia odkażanie, lub inaczej dezynfekcja. Jednakże nie każdy z nas rozumie znaczenie tych słów. Chodzi tutaj głównie oto, aby zmniejszyć jak największą liczbę bakterii, drobnoustrojów, w naszym otoczeniu. Takie działania mają na celu niszczenie mikroorganizmów. Najczęściej dezynfekujemy przedmioty, oraz powierzchnie jakie tej czynności wymagają.

Przeważnie dezynfekuje się rany, lub również przyrządy chirurgiczne które wymagane są do operacji, również w salonach fryzjerskich destyluje się niezbędne narzędzia. Bo w powietrzu, jesteśmy w stanie spotkać różne wirusy, drobnoustroje które mogą wywoływać różne choroby. Właśnie dlatego tak ważne jest aby przedmioty, jakie są tak wielokrotnie używane przez różne osoby, były odkażane, bo nigdy nie wiadomo co może nas spotkać.

Co poniektóre placówki, prowadzą takie czynności bo ich zawód jest tego wymagany na przykład chirurdzy prowadzący operacje. Musimy pamiętać że dezynfekcja, dotyczy po największej części przedmiotów, a jeżeli chodzi o odkażanie ran tym zajmuje się antyseptyka. Do odkażania wykorzystuje się nie tylko chemikalia, jakie do tego służą jakkolwiek też czynniki fizyczne, pozwalające na to. Jednym z podstawowych elementów jest para wodna, jej otrzymanie jest wybitnie łatwe i każdy z nas otrzymuje się w życiu powszednim, poprzez gotowanie wody.

Jednakże, by były oczyszczone nasze przedmioty przez parę wodną, przydatny nam jest słuszny sprzęt który nam to zapewni – przykład to kabina dekontaminacyjna. Jeżeli posiadamy taki przedmiot, musimy wiedzieć że należyta temperatura tej pary zezwoli nam zdobyć ten efekt, to znaczy że nasza para wodna musi co najmniej 100-105 stopni Celsjusza. Z reguły parą wodną oczyszczamy odzież, oraz rozmaitego rodzaju sprzęt.

Dodatkowym sposobem na dezynfekcję powodowaną czynnikami fizycznymi, jest promieniowanie UV, takie promieniowanie zezwala nam niszczyć znajdujące się w powietrzu drobnoustroje, i na niezasłoniętych powierzchniach. Rzadko kiedy stosuje się ten drugi rodzaj dezynfekcji, bowiem używać go można tylko na co niektórych przestrzeniach, aniżeli parę wodną.