Czemu komornik jest przydatnym ekspertem?

Kategoria:
  • Share post

Opis

Współczesny świat to epoka wierzytelności. Ludzie chcą żyć ponad stan, a sytuacja zarobkowa w wielu wypadkach wygląda nieciekawe. Pojazd na kredyt to przyczyna do dumy, przecież stać nas na płacenie wysokich rat. Zastaw się, a postaw się. Nie wszystkich stać na telefon komórkowy za kilkaset złotych, jednakowoż za złotówkę nabywają wybitnie z zapałem. Tylko, że co miesiąc należy będzie płacić abonament i nikt nas nie zrozumie jeśli stracimy pracę. Wracając choćby do czasów powojennych. Kto myślał o mieszkaniach, autach na kredyt? Kto brał wierzytelność na święta, by były wypasione? Człowiek żył mało za tyle, ile zarobił.

Cieszył się, kiedy starczało od pierwszego do pierwszego. Wówczas nawet nie istniało dużo korporacji, jakie dzisiaj oferują sprzedaż ratalną. Kompletny ten kredytowy bum rozpoczął się pod koniec lat 90-tych XX wieku. Komórki, auta, oprzyrządowania RTV oraz AGD, banki proponujące dostępne kredyty, parabanki. Wszystko to pociągało ludzi.

Nie masz gotówki, nie szkodzi, oddasz następnie, przez kilka a nawet kilkadziesiąt następnych lat. Kredyt fajnie, jednak nikt nie jest prorokiem, czy jasnowidzem. Nie przewidzi, czy jego sytuacja materialna niegdyś nie zmieni się diametralnie. Możemy zaprzepaścić wysoko zarobkową pracę, ciężko zachorować. Może wydarzyć się dużo kłopotliwych wypadków, jakie uniemożliwią spłatę długów.

Dlatego, gdy profesjonalne usługi kredytowe wyrastały niczym grzyby po deszczu, zwiększała się też czarna lista dłużników. Tych uczciwych, którzy rzeczywiście splajtowali, stracili pracę, zachorowali oraz tych nieuczciwych, jacy nie zamierzali oddać pieniędzy bankom oraz firmom. Pozostawało pytanie: Jak wyegzekwować należności? Na pomysł stworzenia stanowiska windykatora wpadło w 1998 roku dwóch absolwentów prawa.

W szerzącym się świecie kredytów potrzebni byli pracobiorcy windykacyjni. Pierwsza korporacja windykacyjna zatrudniała jedynie cztery osoby. Okazało się jednak, że banki, firmy, telefonię komórkowe mają masę osób dłużnych oraz nie wiedzą jak ściągnąć od nich należności – tutaj pomaga Warszawa komornik. Windykatorów przybywało. Chwilowo dużo korporacji i banków ma własny dział windykacji.